10 захоплюючих фактів про тарганів

10 захоплюючих фактів про тарганів

Ніхто не хоче бачити, натискаючи вимикач світла, як тарган бігає під холодильником. Ці істоти не зовсім шановані. Однак ентомологи кажуть, що ці комахи насправді досить круті”. Ось 10 захоплюючих фактів про тарганів, які можуть переконати вас по-іншому думати про них.

1.Більшість видів не є шкідниками.

Який образ ти викликаєш, почувши слово тарган? Для більшості людей це темна, брудна міська квартира, в якій кишить тарганами. По правді кажучи, дуже мало видів тарганів мешкає в людських оселях. На планеті відомо близько 4000 видів тарганів, більшість з яких населяють ліси, печери, нори або щілини. Лише близько 30 видів люблять жити там, де живуть люди. У США найпоширенішими видами є німецький тарган, відомий як “blattella germanica”, та американський тарган, “periplaneta americana”.

10 захоплюючих фактів про тарганів

2. Таргани – збирачі сміття.

Більшість із них віддає перевагу цукру та іншим солодощам, але вони їдять майже все: клей, жир, мило, шпалерну пасту, шкіру, палітурки, навіть волосся. Також таргани можуть надзвичайно довго вижити без їжі. Деякі види можуть існувати шість тижнів без їжі. У природі таргани виконують важливу роль, споживаючи органічні відходи. Як і домашні мухи, коли таргани оселяються серед людей, вони можуть стати транспортними засобами для розповсюдження хвороб. Харчуючись відходами, сміттям та їжею, вони залишають за собою мікроби та послід.

3. Вони довкола вже довгий час.

Якби ви могли повернутися до юрського періоду і погуляти серед динозаврів, ви легко впізнали б тарганів, що повзали під колодами та камінням у доісторичних лісах. Вперше сучасний тарган з’явився близько 200 мільйонів років тому. Первісні таргани з’явилися ще раніше, приблизно 350 мільйонів років тому, в період карбону. Викопні дані показують, що у таргана палеозою були зовнішні яйцекладки – ознака, яка зникла в епоху мезозою.

4. Таргани люблять, щоб їх чіпали.

Таргани тиксотропні, це означає, що їм подобається відчувати щось тверде при контакті зі своїм тілом, бажано з усіх боків. Вони шукають тріщини та щілини, стискаючись у простори, які пропонують їм комфорт щільного прилягання. Маленький німецький тарган може вміститися в тріщину тонким, як копійка, тоді як більший американський тарган втиснеться в простір товщиною не більше чверті. Навіть вагітна самка може впоратися з щілиною, тонкою, як два складених нікелі. Таргани також є соціальними істотами, вважаючи за краще жити в гніздах декількох поколінь, які можуть варіюватися від кількох до декількох десятків. Насправді, згідно з дослідженнями, таргани, які не поділяють компанію інших, можуть захворіти або не мати можливості спаровуватися.

5. Вони закладають дуже багато я’єць.

Тарган-самка захищає свої яйця, огортаючи їх щільним захисним футляром. Німецькі таргани можуть вмістити до 40 яєць в одному футлярі, тоді як більші американські таргани в середньому складають близько 14 яєць на капсулу. Самка таргана протягом усього життя може виробляти кілька яєць. У деяких видів мати буде носити отеку з собою, поки яйця не будуть готові до вилуплення. В інших самка скине отеку або прикріпить її до субстрату.

6. Таргани люблять бактерії.

Протягом мільйонів років таргани підтримували симбіотичні стосунки із особливими бактеріями, які називаються бактероїдами. Ці бактерії живуть у спеціальних клітинах, які називаються міцетоцитами, і їх матері передають новим поколінням тарганів. В обмін на те, щоб жити життям відносного комфорту в жировій тканині таргана, “bacteroides” виробляють усі вітаміни та амінокислоти, необхідні для життя таргана.

7. Тарганам не потрібні голови, щоб вижити.

Відірвіть голову від таргана, і через тиждень-два він все одно реагуватиме на подразнення, хитаючи ногами. Чому? Дивно, але його голова не так важлива для того, як функціонує тарган. У тарганів відкрита система кровообігу, тому, поки рана згущується нормально, вони не схильні до кровотечі. Дихає він за допомогою мікроскопічних отворів по всьому тілу. Згодом тарган без голови або зневодниться, або піддасться цвілі.

10 захоплюючих фактів про тарганів

8. Вони швидкі.

Таргани виявляють наближення загроз, відчуваючи зміни повітряних потоків. Найшвидший час запуску таргана склав лише 8,2 мілісекунди після того, як він відчув задух повітря на своєму задньому кінці. Як тільки всі шість ніг в русі, тарган може спринтувати зі швидкістю 80 сантиметрів на секунду, або приблизно 1,7 милі на годину.

9. Тропічні таргани великі.

Більшість домашніх тарганів не наближаються до розмірів своїх велтенських тропічних кузенів. “Megaloblatta longipennis” може похвалитися розмахом крил 7 дюймів. Австралійський тарган-носоріг, “macropanesthia rhinoceros”, має розміри близько 3 дюймів і може важити 1 унцію або більше. Гігантський печерний цвіркун, “blaberus giganteus”, ще більший і дозріває до 4 дюймів.

10. Тарганів можна дресирувати.

Макото Мізунамі та Хідехіро Ватанабе, двоє вчених з японського університету Тохоку, виявили, що таргани можуть бути дресированими, як собаки. Вони представили аромат ванілі або м’яти перцевої безпосередньо перед тим, як надати тарганам солодкі ласощі. Зрештою, таргани прибігли, коли їх вусики виявляли один із цих запахів у повітрі.

Більше шалених фактів про тарганів

Часто кажуть, що таргани настільки витривалі, що можуть пережити ядерний вибух. Незважаючи на те, що таргани можуть пережити рівні радіації, які можуть вбити людину за лічені хвилини, більш високий рівень опромінення може бути смертельним. В одному експерименті таргани зазнали 10 000 радіаційних випромінювань, приблизно стільки ж, скільки ядерні бомби скинули на Японію під час Другої світової війни. Вижило лише близько 10 відсотків випробуваних.

Вам також може сподобатися

10 національних парків Австралії

Австралійські національні парки легко відносяться до найрізноманітніших у світі. Їх заповідні ландшафти настільки різноманітні, що ви могли б присвятити роки свого життя їх вивченню. 500+ національних парків країни охоплюють понад…
Відкрити

Факти про гігантських кальмарів

Гігантський кальмар – найбільший з усіх відомих видів кальмарів і найбільший безхребетний на планеті. Вважається, що він населяє всі океани світу. На сьогоднішній день він виявлений в північній частині Атлантичного…
Відкрити

Які сни бачать собаки?

Кожен власник собаки швидше за все не раз спостерігав картину, коли його улюбленець відчайдушно смикає лапками уві сні, ніби-то женеться за уявної кішкою. У такі моменти ви можете думати про…
Відкрити