Факти про мед

Факти про мед

Полийте їм тости або додайте трохи в чай ​​- коли справа доходить до підсолоджувачів. Бджоли роблять мед як джерело їжі, щоб пережити зиму, і навіть перші люди отримували свою частку солодкого частування. Споживання меду було поширеним явищем протягом всієї історії людства, але що саме робить його таким бажаним продуктом харчування? Відчуйте смак солодких знань з цими цікавими фактами про мед.

Взимку бджоли використовують мед в якості резервного джерела їжі.
Один з найбільш важливих фактів про мед полягає в тому, що мед забезпечує їжу бджолам, які його виробляють. Бджоли та інші пов’язані з ними комахи перетворюють мед в їжу взимку або коли їжа недоступна. У ці періоди вони не можуть виходити на вулицю і збирати корм з квітів, тому дорослі особини і личинки замість цього їдять мед і збережену пилок.

Всупереч поширеній думці, мед – це щось складніше, ніж просто «бджолина блювота». У бджіл є спеціальний шлунок для перенесення рідин (наприклад, нектару), що перетворюються в мед, який деякі називають «медовим шлунком» (провентрікулус). Цей медовий шлунок знаходиться позаду харчового шлунка бджоли і може вміщати нектар приблизно в половину маси тіла бджоли. Ферменти і білки в ротовій порожнині бджоли починають розщеплювати цукор. Потім бджоли передають нектар з уст в рот іншим працівникам вулика. Після цього бджоли вулика використовують свої медові шлунки, щоб проковтнути і виплюнути нектар, а потім передають його наступної бджолі. Цей процес призводить до того, що бджоли вулика частково переварюють нектар, роблячи його злегка кислим і видаляючи міститься в ньому воду шляхом випаровування.

Коли бджоли вулика закінчили з нектаром, вони зберігають його в сотах. Однак цей новостворений мед все ще має високий вміст води і схильний до бродіння. Бджоли вулика повинні підвищувати температуру свого тіла, щоб нагріти мед і видувати з нього воду за допомогою крил. В результаті виходить мед з вмістом води близько 18%, що робить його густим і в’язким. Нарешті, бджоли запечатують мед бджолиним воском!

Мед не завжди складається з нектару.
Хоча бджоли зазвичай роблять мед з квіткового нектару, вони також можуть використовувати інші джерела цукру для виробництва меду. Одним з таких джерел є медяна роса – солодкі виділення комах, що харчуються соком (наприклад, попелиці). Мед, отриманий з паді, зазвичай темно-коричневого кольору, має сильний аромат і не такий солодкий, як мед, отриманий з квіткового нектару. Медовий мед, іноді званий міелатним, деревним або лісовим медом, також має виразний фруктовий аромат. Цей тип меду поширений в Північній Каліфорнії в США, Шварцвальді в Німеччині і Тарі в Сербії.

Хоча багатьом подобається падевий мед через його унікального аромату і смаку, він не такий гарний для бджіл, як квітковий нектар. Це пов’язано з тим, що медяна роса може викликати дизентерію у деяких бджіл через неперетравлюваних вмісту цих солодких виділень. Інша причина полягає в тому, що квіти забезпечують бджіл білком у вигляді пилку. Це означає, що бджоли не отримують достатньої кількості білка тільки за рахунок збору медяної роси. Таким чином, бджолярам, ​​які збирають падевий мед, часто доводиться давати своїм бджолам протеїнові добавки.

Мед буває різних кольорів.
Різновидів меду дуже багато. Мед, отриманий з різних джерел, може мати трохи різні смаки, текстури і властивості. Мед зазвичай має жовтий або золотисто-коричневий колір, але один з найцікавіших фактів про мед, який ви повинні знати, полягає в тому, що мед також може бути різних кольорів.

Зокрема, на північному сході Франції деякі бджолярі помітили домашніх бджіл, які виробляють зелений і синій мед. Це дивне явище спантеличило як вчених, так і бджолярів, і вони спробували з’ясувати, що змушує бджіл виробляти цей дивно барвистий мед. Пізніше вони дізналися, що бджоли збирали цукор із залишків кондитерської фабрики M & M, розташованої неподалік. Воістину, один з найдивовижніших фактів про мед!

Є мед, який може викликати психоактивні ефекти, і його називають «скажений мед».
Є мед, який може викликати галюциногенні ефекти у тих, хто його вживає. У нього навіть є трохи зловісну назву: божевільний мед. Божевільний мед виходить з медоносних бджіл, які збирають нектар і пилок квітів рододендрона, таких як види Rhododendron luteum і Rhododendron ponticum. Ці рослини містять грейанотоксін, тип нейротоксин, який може надавати кілька фізіологічних ефектів на тварин, які його споживають. Отже, мед, який отримують з рослин рододендрона, також містить деяку кількість грейанотоксіна. Цей мед часто можна знайти на великих висотах в деяких регіонах Непалу і Туреччини.

Скажений мед має червонуватий колір і злегка гіркуватий смак. Коли людина їсть, він може мати кілька ефектів на людський організм. Людина може відчувати галюцинації, запаморочення, параліч або уповільнення серцевого ритму. Божевільний мед може навіть знепритомніти, якщо він з’їсть занадто багато. Цей мед є основною причиною отруєння грейанотоксіном або так званої «медової хвороби».

У відкритті божевільного меду немає нічого нового для людей, тому що навіть Аристотель, Пліній Старший і Ксенофонт Афінський мають відомості про вплив божевільного меду. Фактично, в Анабасисі Ксенофонт задокументував, що цар Мітрідат використовував мед в якості пастки, щоб отруїти армію Помпея в 69 році до нашої ери. Після того, як римські солдати з’їли божевільний мед, вони залишилися в стані алкогольного сп’яніння, що спонукало війська Мітрідата атакувати і перемогти п’яних солдатів.

Баночка з медом забирає у бджіл багато роботи.

Окрема робоча бджола може виробити близько 1/12 чайної ложки меду за своє життя. Робочі бджоли повинні відвідати близько 2 мільйонів квітів, щоб зробити фунт (454 г) меду. На щастя для нас, вулики можуть містити десятки тисяч бджіл, а нові робочі бджоли постійно замінюють старих і вмираючих. Це робить систему виробництва меду вражаюче ефективною!

Не всі види бджіл можуть виробляти мед.
Скарби бджіл можуть бути досить великими. Існує більше 16 000 видів бджіл, тому багато хто вважає, що в меді не може бути нестачі. Однак лише невелика частина бджіл виробляє мед. Найчастіше люди збирають мед у західній медоносної бджоли (Apis mellifera), добре відомого полуодомашненного виду медоносних бджіл. Східні медоносні бджоли (Apis cerana) і бджоли без жала також є популярними бджолами-виробниками меду.

Деякі оси теж виробляють мед.
Мед, яким ми насолоджуємося сьогодні, в основному виробляється бджолами. Однак оси також можуть виробляти мед, навіть у великих кількостях. Хоча більшість ос не можуть виробляти мед, види ос Brachygastra lecheguana і Brachygastra mellifica також здатні виробляти мед, використовуючи нектар. Ці види ос мешкають в Південній і Центральній Америці. Мексиканські медові оси (Brachygastra mellifica) особливо корисні для людей, тому що вони запилюють авокадо і діють як природна форма боротьби зі шкідниками.

Багато тварин їдять мед.
Люди – не єдині істоти, які отримують солодкий мед від бджіл. Різні інші тварини, такі як єноти, ведмеді, птахи і, звичайно ж, медоїди, також здійснюють набіги на вулики, щоб з’їсти мед (і личинки бджіл).

Бджоли-стерв’ятники насправді не виробляють «м’ясної мед».
Бджола-стерв’ятник (назва роду: Trigona) – це безжальна бджола, яка їсть гниє м’ясо. Деякі джерела стверджують, що вони роблять «м’ясної мед» з гниючої плоті, яку споживають, але це помилка. Бджоли-стерв’ятники не збирають пилок, а отримують білок з гниючого м’яса. Хоча вони замінюють пилок м’ясом, вони все ж роблять мед з нектару квітів. Однак твердження, що вони роблять «м’ясної мед», в деякій мірі правдиво, тому що мед, природно, містить сліди пилку. Тому бджолиний мед стерв’ятника містить невелику кількість гнилої плоті!

Вам також може сподобатися