Психологія особистості

Психологія особистості – одна з найбільших та найпопулярніших галузей психології.
Психологія особистості

Ваша унікальна особистість робить вас тим, хто ви є, і впливає на все, від ваших стосунків до вашого способу життя. Особистість – це те, що ви могли б описати, але чи знаєте ви, що спричиняє наукове вивчення особистості?

Психологія особистості – одна з найбільших та найпопулярніших галузей психології.

Професіонали, що вивчають психологію особистості, хочуть зрозуміти, як вона розвивається, а також як вона впливає на те, як ми думаємо і поводимося. Психологи дивляться, як особистості різняться між собою, наскільки люди схожі. Вони також оцінюють, діагностують та лікують розлади особистості.

Що таке особистість? Як розуміння своєї особи може допомогти вам зрозуміти своє емоційне благополуччя?

Що таке особистість?

Що робить вас тим, хто є? На те, ким ви є сьогодні, впливають багато факторів, у тому числі генетика, ваше виховання та ваш життєвий досвід.

Багато хто стверджуватиме, що те, що робить вас унікальним, – це характерні зразки думок, почуттів та поведінки, які становлять вашу особистість. Хоча немає єдиного узгодженого визначення особистості, про нього часто думають як щось, що виникає всередині людини і залишається досить незмінним протягом усього життя.

Особистість включає всі думки, моделі поведінки та соціальні установки, які впливають на те, як ми розглядаємо себе і у що ми віримо про інші і навколишній світ.

Розуміння особистості дозволяє психологам передбачити, як люди будуть реагувати на певні ситуації, а також на те, що вони віддають перевагу і цінують. Щоб зрозуміти, як дослідники вивчають психологію особистості, буде корисно дізнатися більше про деякі з найвпливовіших теорій особистості.

Теорії

З’явилася низка теорій, що пояснюють аспекти особистості. Деякі їх зосереджені на поясненні того, як розвивається особистість, тоді як інші пов’язані з індивідуальними відмінностями особистості.

Теорії рис особистості

Теорії рис особистості засновані на ідеї, що особистість складається з широких рис або схильностей. Було запропоновано різні теорії, щоб визначити, які атрибути є ключовими компонентами особистості, а також спроби визначити загальну кількість рис особистості.

Психолог Гордон Олпорт був одним із перших, хто описав особистість з погляду індивідуальних рис. У своїй диспозиційній перспективі Олпорт припустив, що існують різні види рис: загальні, центральні та кардинальні.

Загальні риси характерні для багатьох людей у ​​межах певної культури.

Центральні риси – це, які становлять особистість людини. Кардинальні риси – це ті, які настільки домінують, що людина стає відома насамперед саме цими характеристиками.

Приклад кардинальної риси характеру – Мати Тереза. Вона була настільки відома своєю благодійною діяльністю, що її ім’я стало майже синонімом надання допомоги нужденним.

Олпорт припустив, що є близько 4000 індивідуальних характеристик. Психолог Реймонд Кеттелл припустив, що їх було 16. Кеттелл також вважав, що ці риси існують безперервно і що всі люди мають кожну рису в тій чи іншій мірі.

Психолог на ім’я Ганс Айзенк ще більше звузив список рис, припустивши, що їх лише три: екстраверсія, невротизм та психотизм.

Сьогодні теорія «великої п’ятірки», мабуть, найпопулярніша і широко визнана теорія рис особистості. Теорія передбачає, що особистість складається з п’яти широких особистісних вимірів:

-Добросовісність

-Екстраверсія

-Невротизм

-Відкритість

Теорія великої п’ятірки стверджує, кожна риса існує як широкий континуум. Особистість людини буде десь у спектрі кожної риси.

Наприклад, у вас може бути висока екстраверсія, свідомість і поступливість, але десь посередині для відкритості та невротизму.

Як особистість розвивається та змінюється протягом життя

Теорія психосексуального розвитку Фрейда – одна з найвідоміших теорій особистості, але також одна з найсуперечливіших. Згідно з Фрейдом, діти проходять низку етапів розвитку особистості. На кожному етапі лібідінальна енергія (сила, яка рухає всією людською поведінкою) зосереджується на певних ерогенних зонах.

Успішне завершення етапу дозволяє людині перейти до наступного етапу розвитку. Невдача на будь-якому етапі може призвести до фіксації, яка може вплинути на чиюсь дорослу особистість.

Ерік Еріксон, інший психолог, описав вісім психосоціальних етапів життя. Відповідно до теорії Еріксона, кожен етап відіграє важливу роль у розвитку особистості та психологічних навичок людини.

На кожному психосоціальному етапі людина стикається з кризою розвитку, яка стає поворотним моментом у її розвитку. Успішне проходження кожного етапу веде до розвитку здорової особи.

Еріксона більше цікавило, як соціальні взаємодії впливають розвиток особистості. Насамперед він був стурбований розвитком того, що він називав его-ідентичності.

Тоді як теорія Фрейда припускала, що особистість насамперед формується і закріплюється у камені ранньому віці, Еріксон вважав, що особистість продовжує розвиватися протягом усього життя.

Як перевіряється особистість

Щоб вивчити та виміряти особистість, психологи розробили особистісні тести, оцінки та опитування. Тести широко використовуються в різних умовах. Наприклад, знаменитий індикатор типу Майерс-Бріггс (MBTI) часто використовується як попередня оцінка перед прийомом на роботу.

Інші оцінки можуть використовуватися, щоб допомогти людям дізнатися більше про різні аспекти своєї особистості. Деякі тести використовуються як інструменти скринінгу та оцінки, щоб допомогти діагностувати розлади особистості.

Найкраще розуміння своєї особистості може бути корисним у багатьох аспектах вашого життя. Наприклад, стосунки з друзями, сім’єю та колегами можуть покращитися, коли ви зрозумієте, що добре працюєте з іншими або що вам потрібно знайти час, щоб побути одному.

Ви, ймовірно, стикалися з добіркою тестів особистості в Інтернеті (наприклад, онлайн-вікторина, яка розповість вам, екстраверт ви чи інтроверт). Деякі з цих тестів покликані виявити “справжнього вас”, тоді як інші явно призначені лише для розваги.

До оцінки особи, яку ви проводите в Інтернеті, слід ставитись із недовірою. Неформальні інструменти можуть бути цікавими і можуть дати деяке уявлення про ваші уподобання та характеристики, але тільки особистісні тести, що проводяться навченими та кваліфікованими фахівцями, повинні використовуватися як формальна оцінка або для постановки діагнозу.

Розлади особистості

Психологи особистості також зацікавлені у вивченні проблем із особистістю, які можуть виникнути. Розлади особистості характеризуються як хронічні та поширені психічні розлади, які можуть серйозно вплинути на думки, поведінку та міжособистісну взаємодію людини.

Поточне видання Діагностичного та статистичного посібника з психічних розладів (DSM-5) перераховує 10 розладів особистості, включаючи антисоціальний розлад особистості, прикордонний розлад особистості, нарцисичний розлад особи та обсесивно-компульсивний розлад особистості.

Національний інститут психічного здоров’я (NIH) повідомляє, що приблизно 9,1% дорослого населення США щорічно відчувають симптоми як мінімум одного розладу особистості.

Діагноз розладу особи може бути неприємним, але ви повинні знати, що існують методи лікування. Працюючи зі спеціалістом у галузі психічного здоров’я, ви можете навчитися розпізнавати труднощі, які можуть спричинити ці розлади, та вивчити нові стратегії виживання.

Це нормально – боятися і турбуватися про те, що може бути в майбутньому, але пам’ятайте, що вам не потрібно стикатися з цим самотужки. Є люди, які навчені, досвідчені та готові допомогти вам зробити наступні кроки у вашому лікуванні.

Залежно від вашого конкретного діагнозу, ваш лікар може порекомендувати психотерапію, навчання навичкам, ліки або комбінацію всіх трьох.

Працюйте в тісній співпраці зі своїм лікарем, щоб розробити план лікування, орієнтований на ваші потреби та цілі.

Слово від Student`a

Особистість – це великий предмет, що зачіпає майже всі аспекти того, що робить людей такими, якими вони є. Є багато способів думати про особистість. Існують деякі теорії, які зосереджені на індивідуальних рисах, і ті, що розглядають різні стадії розвитку, які відбуваються в міру того, як особистість з’являється (а іноді і змінюється) з часом.

Психологи зацікавлені у розумінні нормальної людської особистості, а й у розпізнаванні потенційних розладів особистості, які можуть призвести до стресу чи труднощів у ключових сферах життя. Вміння виявляти проблеми, з якими люди стикаються вдома, у школі, на роботі чи у відносинах, психологи можуть краще допомогти людям розвинути навички, що дозволяють справлятися з симптомами розладів особистості та керувати ними.

Вам також може сподобатися

Цікаві факти про Тихий океан

Тихий океан Найбільший океан на Землі наповнений таємницями, але також зазнає великих тисків, таких як зміна клімату, забруднення пластиком та надмірний вилов. Тихий океан – найбільший і найглибший океан на…
Відкрити

Топ 10 вчених-хіміків

Навіщо людству хімія? За останні два тисячоліття наука значно просунулася вперед. Наприклад, ми більше не віримо, що людське тіло складається лише з чотирьох елементів або що все формується з вогню…
Відкрити