Що сприяє поширенню пустель?

Боротьба з опустелюванням – це ключ до забезпечення продовольчої безпеки, збереження екосистем та адаптації до зміни клімату.
Що сприяє поширенню пустель?

Коротка витримка статті

1. Проблема:

 • Люди перетворюють посушливі землі на пустелю в безпрецедентних масштабах.
 • Це призводить до деградації земель, ерозії ґрунту, нестачі води та їжі.
 • Близько 2 мільярдів людей живуть на вразливих до опустелювання землях.

2. Причини:

 • Зростання глобальної температури.
 • Збільшення чисельності людського населення.
 • Урбанізація, видобуток корисних копалин, сільське господарство та скотарство.
 • Зміна клімату.

3. Наслідки:

 • Деградація 75% земель Землі.
 • До 2050 року можуть деградувати ще 90%.
 • Переміщення 50 мільйонів людей до 2030 року.
 • Знищення екосистем, нестача їжі та води, проблеми зі здоров’ям.

4. Рішення:

 • Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням (1994).
 • Ініціатива “Велика зелена стіна” (відновлення 100 мільйонів гектарів земель в Африці).
 • Робота з фермерами, відновлення деградованих земель, раціональне використання водних ресурсів.

5. Виклики:

 • Неоднозначні результати відновлення земель.
 • Інвазивні види рослин.
 • Еволюція Ініціативи “Велика зелена стіна” до “ре-озеленення”.

6. Важливість:

 • Боротьба з опустелюванням є важливою для забезпечення продовольчої безпеки, збереження екосистем та адаптації до зміни клімату.

Введення

Людина сприяє перетворенню посушливих земель на пустелю в безпрецедентних масштабах по всьому світу, що призводить до серйозних наслідків. Але рішення існують.

Зі зростанням глобальної температури та збільшенням чисельності людського населення все більша частина планети стає вразливою до опустелювання – постійної деградації земель, які колись були ораними. 

Деградація земель відбувалася протягом всієї історії, але за даними ООН, її темпи прискорилися, досягнувши в 30-35 разів більше, ніж в минулому. Ця деградація, як правило, зумовлена низкою факторів, серед яких урбанізація, видобуток корисних копалин, сільське господарство та скотарство. В ході цієї діяльності вирубуються дерева та інша рослинність, копита тварин розбивають ґрунт, а сільськогосподарські культури виснажують поживні речовини в ґрунті. Зміна клімату також відіграє значну роль, збільшуючи ризик посухи.

Все це призводить до ерозії ґрунту і нездатності землі утримувати воду або відрощувати рослини. Близько 2 мільярдів людей живуть на посушливих землях, вразливих до опустелювання, яке до 2030 року може призвести до переміщення 50 мільйонів людей.

Де відбувається опустелювання і чому?

Ризик опустелювання широко розповсюджений і охоплює понад 100 країн, найсильніше б’є по найбідніших і найуразливіших верствах населення, оскільки в багатьох постраждалих регіонах поширене натуральне господарство.

За даними Світового атласу опустелювання Європейської комісії, понад 75 відсотків території Землі вже деградували, а до 2050 року можуть деградувати ще понад 90 відсотків. Об’єднаний дослідницький центр Комісії виявив, що загальна площа, яка вдвічі менша за територію Європейського Союзу,  щорічно деградує, причому найбільше страждають Африка та Азія.

Рушійні сили деградації земель різняться в різних регіонах, а причини часто накладаються одна на одну. У регіонах Узбекистану та Казахстану, прилеглих до Аральського моря, надмірне використання води для зрошення сільськогосподарських угідь стало головним винуватцем того, що море зменшилося, залишивши після себе засолену пустелю. А в африканському регіоні Сахель, що межує з пустелею Сахара на півночі і саванами на півдні, зростання населення спричинило збільшення обсягів заготівлі деревини, незаконного землеробства і розчищення земель під забудову.

Перспектива зміни клімату і підвищення середніх температур може посилити ці наслідки. Згідно з одним дослідженням, Середземноморський регіон зазнає кардинальних змін при потеплінні на 2 градуси, а вся південна Іспанія перетвориться на пустелю. Інше нещодавнє дослідження показало, що такий самий рівень потепління призведе до “аридизації”, або висихання, до 30 відсотків земної поверхні.

Коли земля стає пустелею, її здатність підтримувати навколишні популяції людей і тварин різко знижується. Їжа часто не росте, вода не може бути зібрана, а місця проживання змінюються. Це часто спричиняє низку проблем зі здоров’ям людей, починаючи від недоїдання, респіраторних захворювань, викликаних запиленим повітрям, та інших хвороб, спричинених нестачею чистої води.

Рішення для боротьби з опустелюванням

У 1994 році Організація Об’єднаних Націй створила Конвенцію про боротьбу з опустелюванням , в рамках якої 122 країни взяли на себе зобов’язання щодо нейтралізації деградації земель, подібно до того, як країни Паризької кліматичної угоди погодили цілі зі скорочення викидів вуглекислого газу в атмосферу. Ці зусилля включають роботу з фермерами щодо захисту орних земель, відновлення деградованих земель та більш ефективного управління водними ресурсами.

КБОООН також просуває Ініціативу “Велика зелена стіна”, яка має на меті відновити 386 000 квадратних миль (100 мільйонів гектарів) у 20 країнах Африки до 2030 року. Подібні зусилля здійснюються на півночі Китаю, де уряд висаджує дерева вздовж кордону пустелі Гобі, щоб запобігти її розширенню, оскільки землеробство, випасання худоби та урбанізація, разом зі зміною клімату, знищили буферну рослинність.

Однак, результати цих зусиль з відновлення дотепер були неоднозначними. Один з видів мескитових дерев, висаджених у Східній Африці для захисту від опустелювання, виявився інвазивним і проблематичним. Ініціатива “Велика зелена стіна” в Африці еволюціонувала від ідеї простого висаджування дерев до ідеї “ре-озеленення”, тобто підтримки малих фермерів в управлінні землею з метою максимізації збору води (наприклад, за допомогою кам’яних бар’єрів, які зменшують стік води) і сприяння природному відновленню дерев і рослинності.

Вам також може сподобатися

12 неймовірних фактів про павуків

Павуки – одна з груп безхребетних, за якими найпростіше спостерігати, і вони чарівні істоти. Ось деякі з наших улюблених цікавих фактів про павуків. 1. Павуки комахи? Павуки – павукоподібні. Вони…
Відкрити

Неймовірно цікаві факти про Стародавній Єгипет

Річка Ніл мала важливе значення для розвитку давньоєгипетської цивілізації Факти Стародавнього Єгипту показують, що велика єгипетська цивілізація не могла б розвиватися до такої міри, якби не річка Ніл. Завдяки воді…
Відкрити

Чи викликають навушники втрату слуху?

Чи викликають навушники втрату слуху? Навушники внутрішнього типу і навушники стали основним продуктом нашої електроніки і Невід’ємною частиною того, як ми слухаємо музику. Слід запитати, чи викликають навушники втрату слуху…
Відкрити