Топ 10 вчених-хіміків

Топ 10 вчених-хіміків

Навіщо людству хімія?

За останні два тисячоліття наука значно просунулася вперед. Наприклад, ми більше не віримо, що людське тіло складається лише з чотирьох елементів або що все формується з вогню чи води. Деякі з найвизначніших досягнень в історії людства мають своє коріння в цій темі.

Цьому прогресу сприяло вивчення хімії, яке також дало нам змогу отримати деякі фундаментальні знання про Всесвіт. Те, що Земля складається з мікроскопічних частинок, і те, що таке паливо, як вугілля, можна спалювати для отримання тепла, – це дві речі, які сьогодні можна вважати само собою зрозумілими. Крім того, хімія повністю змінила наш спосіб життя, надавши нам такі інновації, як сонячні батареї, радіація і джинсова фарба.

Хімія відіграє величезну роль у нашому повсякденному житті, тому що вона впливає на все, включно з їжею і ліками, які ми споживаємо. Хімія чинить величезний вплив на наш розвиток у галузі сільського господарства, технологій та охорони здоров’я. Хімія постійно покращує якість життя людства, відкриваючи нові речі і пропонуючи вирішення глобальних проблем.

У цьому пості ми розглянемо деяких із найбільш значущих учених у літописі хімії. Ви самі обираєте значущість їхнього відкриття.

Десять найвидатніших хіміків

Топ 10 вчених-хіміків

Джозеф Прістлі (1733-1804)

Крім того, що Джозеф Прістлі був філософом, політичним теоретиком і священнослужителем-розкольником, він став першим ученим, який відкрив кисень. У серпні 1774 року Прістлі виділив те, що він назвав “повітрям”, яке виявилося абсолютно новим. Тільки в березні 1775 року він написав кільком людям про це нове повітря, провівши над ним експерименти.

Прістлі помістив мишей у щільно закритий контейнер, наповнений новим повітрям, і виявив, що вони можуть прожити довше, ніж у разі використання звичайного повітря. Хоча на той час він ще не знав про це, Прістлі відкрив кисень.


Топ 10 вчених-хіміків

Луї Пастер (1822-1895)

У результаті досліджень Луї Пастера було встановлено, що прокисання пива і вина спричиняється мікроорганізмами, і що ці мікроби можна видалити шляхом кип’ятіння і негайного охолодження рідини, що тепер відомо як пастеризація. Пізніше цей процес було поширено на молоко. Пастеризація знищує потенційно небезпечні патогени в молоці, роблячи його набагато безпечнішим для вживання.

Крім відкриття мікробіології, Пастер також відкрив процес вакцинації. Він довів, що деякі хвороби спричиняються мікроорганізмами, які розмножуються в організмі, і що якщо ці мікроби послабити і зберегти, то організм формує стійкість до хвороби.


Топ 10 вчених-хіміків

Альфред Нобель (1833-1896)

Якщо найпрестижніші нагороди у світі науки присуджуються від вашого імені, можна з упевненістю сказати, що ви належите до числа найвидатніших умів у своїй галузі. Крім виняткових лінгвістичних здібностей (він володів чотирма іноземними мовами), Альфред Нобель був успішним хіміком, якому приписують винахід динаміту, історично виявився неймовірно корисним під час підриву тунелів, будівництві залізниць та прокладанні магістралей.

Завдяки широкому поширенню динаміту Нобель накопичив величезні статки. У своєму заповіті він попросив використати свої статки для вручення щорічних премій у галузі хімії, фізики, медицини, літератури та миру, а пізніше було додано премію з економіки. Сьогодні Нобелівські премії є вершиною досягнень у цих галузях.


Топ 10 вчених-хіміків

Дмитро Менделєєв (1834-1907)

1869 року Дмитро Менделєєв опублікував першу періодичну таблицю – “Періодичну систему Менделєєва”, у якій хімічні елементи розташовувалися в порядку зростання їхньої атомної ваги. Упорядкування елементів показує чіткі групи, в яких проявляються схожі властивості.

Будь-хто, хто вивчає періодичну таблицю, знає ці групи: благородні гази та лужноземельні метали – лише два стовпчики таблиці, що містять елементи зі схожими властивостями. Оскільки багато елементів ще не було відкрито, у таблиці Менделєєва було кілька прогалин. Але завдяки своїй природі він міг точно передбачити властивості відсутніх елементів.


Топ 10 вчених-хіміків

Марія Кюрі (1867-1934)

Марія Кюрі – одне з найвідоміших імен у науці. Можливо, частково це пов’язано з благодійним фондом, створеним на її честь, але її досягнення в галузі хімії також заслуговують на визнання. У 1903 році Кюрі стала першою жінкою, яка отримала Нобелівську премію з фізики. У 1911 році, отримавши Нобелівську премію з хімії, Кюрі стала першою людиною, відзначеною двох Нобелівських премій. Вона досі залишається єдиною жінкою, якій вдалося це зробити, і єдиною людиною, яка отримала дві Нобелівські премії в декількох науках.

Щоб заслужити це визнання, Кюрі відкрила полоній і радій, причому Нобелівська премія 1911 року була присуджена їй за виділення радію і його сполук. Вона також відома тим, що впровадила рентгенівські технології та радій у медицину.


Топ 10 вчених-хіміків

Аліса Болл (1892-1916)

Перший успішний метод лікування прокази розробила Аліса Болл на початку XX століття. Вона навчалася у Вашингтонському університеті та Гавайському коледжі і стала першою афроамериканкою і першою жінкою, яка здобула ступінь магістра хімії.

Її метод лікування хвороби Хансена полегшив симптоми прокази, внаслідок чого тисячі пацієнтів були виписані з медичних закладів по всьому світу. Болл трагічно загинула у віці 24 років, і тільки через шість років після її смерті робота була належним чином відзначена її ім’ям.


Топ 10 вчених-хіміків

Дороті Годжкін (1910-1994)

Дороті Ходжкін, яка отримала Нобелівську премію з хімії за дослідження в галузі кристалографії білків, вважається піонером у своїй галузі. Здобувши ступінь бакалавра і доктора філософії в Кембриджському університеті, вона розробила методику рентгенівської кристалографії, яка дає змогу визначати тривимірну структуру молекул.

Ходжкін підтвердила структуру вітаміну B12 і розшифрувала структуру пеніциліну – відкриття, які сьогодні мають величезне значення для роботи в галузі структурної біології.


Топ 10 вчених-хіміків

Розалінд Франклін (1920-1958)

За своє недовге життя Розалінда Франклін здобула широку популярність завдяки своїм роботам з вивчення тонкої структури вугілля і графіту, а також структури вірусів. Але її внесок у відкриття спіральної структури ДНК отримав справжнє визнання тільки посмертно. Форма подвійної спіралі – один із найбільш знакових образів у хімії, і Франклін відкрила її завдяки своїй роботі над рентгенівськими дифракційними зображеннями ДНК.

На відміну від багатьох у цьому списку, Франклін не має Нобелівської премії. Нобелівський комітет не присуджує премії посмертно, але широко поширена думка, що якби вона була жива, то розділила б Нобелівські премії, отримані тими, з ким вона працювала.


Марі Мейнард Дейлі (1921-2003)

Американський біохімік Марі Мейнард Дейлі вважається першою афроамериканкою, яка здобула докторський ступінь з хімії. Вона отримала його в Колумбійському університеті, де вивчала сполуки та їхній вплив на організм і травлення.

Протягом усієї своєї кар’єри вона продовжувала важливі дослідження холестерину, цукрів і білків, а також проводила найважливіші дослідження впливу куріння сигарет на легені. Вона також розробила програми, що допомагають студентам з-поміж меншин вступити до медичної школи і на програми природничих наук для випускників.


Топ 10 вчених-хіміків

Маріо Моліна (1943-2020)

У 1970-х роках, коли Маріо Моліна почав свої дослідження, ХФУ (хлорфторвуглеці) використовували як холодоагенти і хімічні пропеленти. Вважалося, що вони не шкідливі, але вони продовжували накопичуватися в атмосфері.

Моліна і його колеги хотіли з’ясувати, що з ними відбувається. Вони виявили, що, потрапляючи у верхні шари атмосфери, фреони руйнуються під впливом сонячного випромінювання. Своєю чергою, внаслідок цього процесу виділяється хлор, який роз’їдає озоновий шар Землі. Найбільша діра в озоновому шарі знаходиться над Антарктидою, і це дозволяє шкідливим ультрафіолетовим променям проникати в нашу атмосферу і досягати поверхні Землі. Якби Моліна не відкрив це явище, люди, можливо, ніколи б не доклали зусиль зі скорочення викидів ХФУ, і шкода, завдана озоновому шару, була б набагато серйознішою, ніж зараз.

Хіміки, що надихають, та їхня спадщина

Ці незвичайні хіміки, яких ми досліджуємо разом, – не просто імена в підручниках; це люди, чия пристрасть, цікавість і цілеспрямованість назавжди змінили ландшафт науки і нашого повсякденного життя.

Від медичних експериментів Аліси Болл до стрімкого пошуку знань Марією Кюрі, кожен із героїв був рухомий прагненням людини зрозуміти світ.

Створення Менделєєвим періодичної таблиці та новаторський внесок Маріо Маліна – це не просто наукові віхи; це тріумф людей, які зіткнулися з труднощами і подолали перешкоди у своєму прагненні до знань. Їхні відкриття справили величезний вплив на те, як ми живемо сьогодні!

Прощаючись із цими знаменитими вченими, нехай їхня історія надихає нас на розвиток власної цікавості та зробить свій внесок в еволюцію наукового пошуку. 

Вам також може сподобатися

15 простих способів почати економити гроші

Прості та ефективні способи почати економити гроші вже зараз Почніть складати бюджет Це простий спосіб візуалізувати свої витрати та оцінити, де можна заощадити. Бюджетування дає вам можливість контролювати свої гроші,…
Відкрити

Переваги холодного душу

Холодний душ має багато переваг для здоров’я, включаючи підвищення пильності, імунітету, покращує втрати ваги, сприяння відновленню м’язів, зниження стресу, підняття настрою та боротьбу з депресією, покращення стану шкіри та волосся,…
Відкрити

Факти про мед

Полийте їм тости або додайте трохи в чай ​​- коли справа доходить до підсолоджувачів. Бджоли роблять мед як джерело їжі, щоб пережити зиму, і навіть перші люди отримували свою частку…
Відкрити

Екологічні та алкоголічні проблеми Америки

Від зерна до скла, усі аспекти пивоваріння та доставки пива на ринок обтяжені проблемами навколишнього середовища, причому споживання води та енергії є двома основними аспектами природних ресурсів. Викиди вуглецю в…
Відкрити