Цікаві факти про сни

Приблизно третину нашого життя ми проводимо уві сні – і весь цей час ми спимо. Майже кожен бачить сни щоразу, коли спить!
Цікаві факти про сни

Приблизно третину нашого життя ми проводимо уві сні – і весь цей час ми спимо. Хоча існує безліч теорій, які пояснюють, чому ми мріємо, ніхто ще повністю не розуміє їхньої мети або те, що саме означають сни. Деякі дослідники вважають, що вони мають символічне значення, інші вважають, що сни пов’язані з життям наяву.

Що дійсно знають вчені, так це те, що майже кожен бачить сни щоразу, коли спить, і ці сни можуть бути захоплюючими, хвилюючими, лякаючими або просто дивними. Ось 10 речей, які вам слід знати про сни.

Всі можуть мріяти

Мозок активний всю ніч, особливо під час сну зі швидким рухом очей, коли ми бачимо сни, особливо у передньому та середньому мозку.

І дорослі, і немовлята бачать сни приблизно дві години за ніч, навіть якщо вони не пам’ятають цього після пробудження. Фактично, дослідники виявили, що люди зазвичай бачать кілька снів щоночі, кожен з яких зазвичай триває від п’яти до 20 хвилин.

Протягом типового життя люди проводять у сновидіннях у середньому шість років.

Більшість снів забуваються

Майже 95% всіх снів швидко забувають незабаром після пробудження. Згідно з однією теорією про те, чому сни так важко запам’ятовувати, зміни в мозку, що відбуваються під час сну, не підтримують обробку та зберігання інформації, необхідні для формування пам’яті мати місце.

Сканування мозку сплячих людей показало, що лобові частки – область, яка грає ключову роль формуванні пам’яті – не активні під час швидкого сну, стадії, де відбувається сновидіння.

Дослідження 2016 року, опубліковане в журналі Behavioral and Brain Sciences, показало, що забуття сновидінь також може бути пов’язане зі змінами рівнів певних нейротрансмітерів, зокрема ацетилхоліну та норадреналіну під час швидкого сну.

Ще одне дослідження, опубліковане в Frontiers of Psychology, виявило зв’язок між спогадом сновидінь та щільністю речовини мозку у медіальній префронтальній корі. Учасники з вищою щільністю білої речовини повідомляли про високий рівень запам’ятовування снів.

Не всі мрії у кольорі

У той час як більшість людей повідомляють про сновидіння у кольорі, приблизно 12% людей стверджують, що бачать сни лише у чорно-білих тонах. У дослідженнях, в яких сновидців прокидали і просили вибрати кольори з таблиці, що відповідають кольорам у їхніх снах, м’яка пастель кольору – це ті, що вибираються найчастіше.

Люди молодше 25 років рідко повідомляють про сновидіння у чорно-білих тонах. Проте люди старше 55 років повідомляють про чорно-білі сновидіння приблизно у 25% випадків. Дослідники вважають, що ця різниця є результатом впливу чорно-білого телебачення у дитинстві. Ця ідея підтверджується більш раннім дослідженням, яке показало, що люди у 1940-х роках рідко повідомляли про сновидіння у кольорі.

Чоловіки та жінки мріють по-різному

Дослідники виявили деякі відмінності між чоловіками та жінками, коли справа стосується змісту їхніх снів. У кількох дослідженнях чоловіки повідомляли про зброю уві сні значно частіше, ніж жінки, тоді як жінкам снилися згадки про одяг частіше, ніж чоловікам.

Інше дослідження показало, що чоловічі сни, як правило, мають більш агресивний зміст та фізичну активність, у той час як жіночі сни містять більше відторгнення та виключення, а також більше розмов, ніж фізична активність.

Жінки, як правило, бачать більш тривалі сни, у яких більше персонажів. Що стосується персонажів, які зазвичай з’являються у снах, чоловікам сняться інші чоловіки вдвічі частіше, ніж жінки, тоді як жінки, як правило, мріють про обох статях рівною мірою.

Тварини, мабуть, мріють

Багато хто думає, що коли сплячий собака виляє хвостом або коли спляча кішка ляскає лапами, їй сняться сни. Хоча важко сказати напевно, чи так це насправді, дослідники вважають, що, ймовірно, більшість тварин, включаючи ссавців, птахів, рептилій та риб, справді проходять стадії сну і швидше за все і справді мріють.

Проте тварини можуть бачити сни не так, як люди. Іншими словами, вони можуть не прокидатися, не запам’ятовувати образи та не прикріплювати до них сюжетну лінію.

Ви можете контролювати свої мрії

Свідоме сновидіння – це сон, у якому ви розумієте, що спите, хоча ще спите. Вважається, що усвідомлені сновидіння є поєднанням стану свідомості та швидкого сну, під час якого ви часто можете спрямовувати або контролювати зміст сновидіння.

Дослідники кажуть, що люди можуть використовувати різні методи, щоб навчитися усвідомленому сновидінню, у тому числі «мнемонічна індукція усвідомлених сновидінь» та «усвідомлені сновидіння, ініційовані почуттями», які включають пробудження через п’ять годин і повторення фрази типу « Я запам’ятаю свій сон “або зосередження уваги на стимулах (образах, звуках, відчуттях) серед вашого сну, відповідно.

Приблизно половина всіх людей можуть згадати, що пережили хоча б один випадок усвідомлених сновидінь, а деякі можуть бачити усвідомлені сновидіння досить часто.

Негативні сни зустрічаються частіше

За більш ніж 40 років дослідник Келвін С. Холл, доктор філософії, зібрав понад 50 000 оповідань про сновидіння студентів коледжу. Ці звіти було оприлюднено у 1990-х роках учнем Холла Вільямом Домхоффом. Розповіді про сновидіння показали, що уві сні відчуваються багато емоцій.

Є кілька факторів, які можуть вплинути на емоційний вміст снів, включаючи занепокоєння, стрес та прийом деяких ліків. Одне дослідження показало, що зовнішні подразники, включаючи добрі та неприємні запахи, можуть грати роль позитивних та негативних сновидінь.

Найпоширеніша емоція, яку відчувають уві сні, – це тривога, а негативні емоції загалом зустрічаються набагато частіше, ніж позитивні.

Сліпі люди можуть бачити сни візуально

В одному дослідженні людей, які були сліпими від народження, дослідники виявили, що вони, схоже, все ще зазнавали візуальних образів уві сні, а також у них були рухи очей, які корелювали з візуальним спогадом сновидінь.

Хоча їхні рухи очей під час фази швидкого сну були меншими, ніж у зрячих учасників дослідження, сліпі учасники повідомляли про ті самі відчуття уві сні, включаючи візуальний зміст.

Ви паралізовані уві сні

Швидкий сон характеризується паралічем довільних м’язів. Це явище, відоме як REM-атонія, заважає вам розіграти свої сни, доки ви спите. В основному оскільки рухові нейрони не стимулюються, ваше тіло не рухається.

У деяких випадках цей параліч може навіть переходити в стан неспання терміном до 10 хвилин, стан, відомий як сонний параліч.

Хоча досвід може бути страшним, експерти кажуть, що це абсолютно нормально і має тривати лише кілька хвилин, перш ніж повернеться нормальний контроль над м’язами.

Деякі мрії універсальні

Хоча сни часто великою мірою залежить від нашого особистого досвіду, дослідники виявили, що певні теми сновидінь дуже поширені у різних культурах.

Наприклад, люди з усього світу часто мріють про переслідування, напад чи падіння. Інші часті переживання уві сні включають відчуття заморозки і неможливості рухатися, запізнення, політ і оголеність на публіці.

Вам також може сподобатися

Речі, які вас здивують у Кореї

Перш ніж вирушити в будь-яку країну, завжди варто ознайомитися з її культурою. Південна Корея – чудова країна зі своїми правилами та традиціями. Щоб ви не потрапили в незручну ситуацію ми…
Відкрити

Такого ви точно не знали: Топ-20 цікавих фактів про сон

Довгий час, чому люди мріють, захоплювало вчених і простих людей. Незважаючи на нескінченні дослідження, пов’язані з мріями протягом багатьох років, ми все ще так мало знаємо про захоплюючу подію. Чи…
Відкрити

Електромагнітний смог, що це таке, приклади

Електромагнітний смог – це форма забруднення довкілля, яка виникає в результаті використання технологій, пов’язаних з виробництвом та передачею електроенергії. Він включає в себе різні типи електромагнітних полів, таких як електромагнітне…
Відкрити

Подорожі з друзями

Ніщо не зрівняється з часом, проведеним з друзями. Якщо ви мрієте про подорож з одним або десятьма людьми, хвилювання про нові пригоди скоро втіляться в реальність! Ось кілька корисних порад,…
Відкрити

20 цікавих фактів про Японію

Унікальна культура Японії являє собою захоплюючу суміш старого і нового. Японія з глибоко вкоріненими звичаями і постійно мінливим способом життя є одночасно гордо традиційним і ультрасучасним. Це нація, яка відзначає свою сильну культурну самобутність, від їжі і повсякденного етикету до мистецтва і освіти.
Відкрити