Цікаві факти про Тихий океан

Відкриття людини в Тихому Океані. Сучасні наукові досліди. Ядерні відходи у Тихому океані. Забруднення Тихого океану.
Цікаві факти про Тихий океан

1. Понад 1,1 мільярда років тому існував суперконтинент під назвою Родинія, до якого входили землі, які ми тепер знаємо як Австралія, Антарктида, Америка, Південний Китай, Гренландія, Сибір та Західна Африка. Він розпався через 350 мільйонів років, що призвело до утворення раннього моря.

2. Наземні масиви та океани безперервно зміщуються через тектоніки плит. За підрахунками вчених, Тихий океан щорічно скорочується на 0,52 квадратних кілометри. Тим часом Атлантичний океан з кожним роком зростає у розмірах.

3. Тихий океан – найбільше водоймище у світі. Його межі включають Північний Льодовитий океан на півночі та континент Антарктиду на півдні. Він межує з Азією та Австралією на заході та Америкою на сході.

4. Насправді, всі океани світу пов’язані з кожною секцією, що отримала власну назву тільки для зручності. Тихий океан з’єднаний з Індійським океаном через Малакську протоку на заході і з Атлантичним океаном через Магелланову протоку на сході.

5. Тихий океан покриває близько третини Землі на площі 165 мільйонів квадратних кілометрів. Це навіть більше, ніж площа всієї суші у світі, разом узятої, яка становить лише 148 мільйонів квадратних кілометрів.

6. Найширша його ділянка – від Індонезії до Колумбії – близько 19 800 км. Ця довжина приблизно в п’ять разів більша за діаметр Місяця і майже вдвічі більша за округу.

7. Середня глибина дна океану становить 4270 метрів. Це майже висота відомого Маттерхорна в Альпах. Найглибша частина Тихого океану знаходиться у Маріанській западині. Перебуваючи на 10 928 м нижче поверхні, це також найглибше місце на Землі. Гора Еверест блідне в порівнянні з висотою впадини, всього 8850 метрів.

8. За оцінками вчених, загальний обсяг води у Тихому океані становить близько 714 000 000 кубічних кілометрів. Це приблизно половина води світового океану. Атлантичний океан має набагато менший обсяг – лише 310 000 000 кубічних кілометрів.

9. У Тихому океані налічується понад 25 000 островів, більшість з яких знаходиться нижче за екватор. Найбільший із них – Нова Гвінея, яка також є другим за величиною островом у світі. Корона належить Гренландії, що у північній частині Атлантичного океану.

10. Вдало назване Вогняне Кільце – це регіон із сотнями вулканів, що діють, і частими землетрусами. Він збігається з краєм моря і тягнеться на 40 000 кілометрів. Це включає східне узбережжя Америки, Японію, Філіппіни, Індонезію та багато островів у західній частині Тихого океану.

11. Температура поверхневих вод варіюється в залежності від того, де ви знаходитесь у Тихому океані. Найхолодніші ділянки знаходяться в районі Антарктики, де температура може опускатися до -1,4 градусів за Цельсієм. Це також точка замерзання морської води. Підпливши до екватора, ви прогрієтесь до 30 градусів за Цельсієм.

12. Океан складається із солоної води, солоність якої також змінюється залежно від того, де ви знаходитесь. У південно-східному регіоні зазвичай більш солона вода, ніж на екваторі. Експерти вказують на велику кількість дощу в центрі океану як на головну причину нижчої солоності.

13. Вчені кажуть, що протягом останніх 20 років рівень моря підвищувався зі швидкістю 10 мм на рік. Це спричинило зникнення деяких невеликих безлюдних тихоокеанських островів навколо архіпелагу Соломона. Найбільші населені острови також втрачають свої прибережні землі і змушують людей їхати.

Відкриття людини в Тихому Океані

14. Перші поселенці в Тихому океані прибули з Африки між 60 000 та 70 000 років тому. Вони дійшли до Нової Гвінеї, Філіппін та Австралії, використовуючи стародавні сухопутні мости, які відтоді пішли під воду.

15. Людям потрібен час, щоб розробити ранні технології вітрильного спорту. Перша морська міграція в Тихому океані відбулася між 3000-1500 роками. До н.е., коли люди з Тайваню вирушили на Філіппіни. Пізніше вони також досліджували Індонезію, Малайзію, Палау, Маріанські острови та Соломонові острови. Дехто навіть плив до Мадагаскару в Африці.

16. Європейці не бачили моря до 16 століття. У 1512 португальські дослідники Антоніо де Абреу і Франсіско Серрао увійшли через західний бік на шляху до Молуккських островів в Індонезії. В 1513 зі сходу підійшов Васко Нуньєс де Бальбоа і назвав його Мар-дель-Сур.

17. У 1520 році Фердинанд Магеллан та його іспанська команда стали першою зареєстрованою групою, що перетнула Тихий океан у рамках свого історичного навколосвітнього плавання. Магеллан назвав води Mar Pacifico, тому що йому пощастило плавати у безвітряну погоду.

18. Іспанія зрештою колонізувала Філіппіни та інші території Тихого океану. Вони проклали один із найдовших торгових маршрутів в історії, названий Манільськими галеонами. Кораблі вирушали до Акапулько через північну сторону Тихого океану двічі на рік. Вони везли спеції, порцеляну та інші предмети розкоші.

19. З 16 до 20 століття імперіалістичні країни боролися за владу на Тихому океані. До них відносяться Іспанія, Португалія, Великобританія, Франція, Японія та США. З того часу більшість їхніх колоній проголосили незалежність.

20. Ранні карти відображають рівень знань тієї епохи про Тихий океан. В 1507 Мартін Вальдземюллер першим продемонстрував, що Америка знаходиться між двома океанами. У 1529 Діогу Рібейро першим показав розміри Тихого океану. 1589 року Авраам Ортеліус винайшов першу друковану карту, присвячену Тихому океану.

Сучасні наукові досліди

21. Англійський біолог Чарльз Дарвін піднявся на борт дослідницького корабля HMS Beagle у 1830-х роках. Він подорожував по всьому світу, включаючи Галапагоські острови в Тихому океані, де він провів безліч спостережень, що призвели до теорії еволюції.

22. До 1870-х років теорії Дарвіна вже розглядалися великою науковою спільнотою як факт. Було розпочато нові наукові дослідження, включаючи перше глобальне морське дослідження HMS Challenger. На честь корабля було названо найнижчу частину Маріанської западини – Челленджер-Пад.

23. Приблизно водночас колишній військовий корабель USS Tuscarora був перетворений на дослідницький корабель, якому було наказано проводити зондування дна океану в Тихому океані. Він відкрив глибини Алеутської западини та Японської западини.

24. 1960 року Дон Волш і Жак Пікар стали першими людьми, які пірнули на дно Маріанської западини на борту батіскопа Трієста. Жак – син суднового дизайнера Огюста Пікара.

25. У 1977 році вчені провели перші прямі спостереження за гідротермальними жерлами навколо Галапагоського рифту. Це тріщини на морському дні біля вулканів, з яких витікає гаряча вода. Вчені також виявили цілі екосистеми, які процвітають у цих екстремальних умовах. Такі організми, як креветки, молюски та гігантські трубчасті черв’яки, харчуються бактеріями та архей.

26. У 2020 році син Уолша Келлі також занурився у віці 52 років, через 60 років після початкової подорожі. Його група використовувала 12-тонний двомісний підводний човен під назвою Limiting Factor для дослідження глибин та їх мешканців.

27. Японські вчені відродили мікроби, які існують понад 100000000 років. Вони були виявлені у сплячому стані на морському дні південної частини Тихого океану серед з низьким вмістом поживних речовин. Після інкубації крихітні організми почали споживати їжу та розмножуватися. Провідний вчений Юкі Мороно сказав, що результати демонструють, що концепція тривалості життя не може застосовуватись до простих живих істот.

28. Економічно мотивованих геологорозвідувальних робіт достатньо, але видобуток корисних копалин у Тихому океані утруднений через його глибину. На більш мілководних ділянках компанії можуть використовувати запаси нафти та природного газу. Перли теж видобувають у великій кількості, хоча зараз його набагато менше. Рибальство є також масштабною галуззю, але неконтрольована діяльність руйнує екосистеми.

Ядерні відходи у Тихому океані

29. Тихий океан – звичайне місце аварії супутників. Серед тих, що впали в океан, – «Фобос-Грунт», «Марс 96» та супутник дослідження верхніх шарів атмосфери. При повторному вході на Землю більшість цих об’єктів згоряє, але деякі уламки можуть залишитися. Вони можуть містити токсичне паливо, таке як плутоній, гідразин і чотирикіс азоту.

30. З 1946 по 1958 США проводили ядерні випробування в Тихому океані в рамках своєї програми розробки зброї. Багато хто з них стався на Маршаллових островах і призвів до значних ядерних опадів. Відповідно до Закону про компенсацію за радіаційне опромінення від 1990 року постраждалим жителям було надано компенсацію у розмірі 759 мільйонів доларів.

31. Ядерну зброю також втрачено в океані через аварії. Наприклад, штурмовик ВМС США А-4 впав з борту авіаносця під час тренування 1965 року у водах неподалік Японії. Через 24 роки з’ясувалося, що літак ніс водневу бомбу потужністю одну мегатонну.

32. У 2011 році сильний землетрус і цунамі призвели до ядерної катастрофи на Фукусімі. Втрата охолоджуючої здатності призвела до ядерних розплавів, вибуху водню та забруднення води. Понад 154 000 мешканців було евакуйовано у безпечні місця. Близько 80% радіоактивних матеріалів, викинутих в атмосферу, потрапило до Тихого океану.

33. До 2021 року на АЕС Фукусіма накопичено 1,25 мільйона тонн стічних вод. Вони зберігаються в резервуарах на території і місця не вистачає. Уряд Японії схвалив скидання цієї води до Тихого океану на 30-річний період.

Забруднення Тихого океану

34. Великий тихоокеанський сміттєвий комплекс можна знайти між Каліфорнією та Японією. Він займає площу втричі більше за Францію і продовжує зростати. Більшість предметів є невеликими шматочками пластику, які прийшли з різних країн і зібралися там через закручені струми.

35. За оцінками Конференції ООН з океану, до 2050 року вага пластмаси буде більшою, ніж вага риб в океанах. Ці пластмаси вбивають морських жителів, впольовуючи їх у засідки, блокуючи їх травні тракти та перешкоджаючи їх диханню.

36. У 2019 році організація Ocean Cleanup виділила 32 мільйони доларів на ліквідацію наслідків Великої тихоокеанської сміттєвої плями. Вони використовують гігантський пасивний плаваючий збирач сміття завдовжки 2000 футів. Він оснащений камерами, освітленням та іншими засобами запобігання зіткненням. Складальник періодично випорожнюється, сміття вивозиться до Каліфорнії на переробку.

37. Інші, такі як Каліфорнійська прибережна комісія, наполягають на тому, що прибирання пляжів – найкращий підхід, оскільки це запобігає вимиванню сміття в океани. У ході прибирань щорічно з пляжів Каліфорнії збирається 1 мільйон фунтів сміття, а зі 100 країн світу – понад 20 мільйонів фунтів сміття.

38. Доктор Кеті Салліван, колишній астронавт, приєдналася до експедиції в Маріанській западині 2020 року. Вона сказала, що частиною відкриттів групи є присутність сміття у найглибших частинах океану. До них відносяться оптоволоконні кабелі та банки для газованих напоїв.

39. Деякі із забруднювачів океану є агресивними хімічними речовинами, які можуть виснажувати кисень у воді. Це негативно позначається на диханні морських жителів, особливо великих риб, таких як акули, марлін та тунець. Це може призвести до гіпоксії та мертвих зон.

40. Коли риби, краби, креветки та інші морські жителі поглинають пластмаси, сміття впливає на харчовий ланцюжок, включаючи основних хижаків океану та людей, які їх споживають. Відомо, що звичайне з’єднання, що міститься в пластмасах під назвою BPA, знижує чоловічу фертильність і збільшує ризик раку грудей.

Погода в Тихому океані

41. Тихий океан можна розділити на два значною мірою незалежні регіони: північна частина Тихого океану, в якій течії рухаються за годинниковою стрілкою, і південна частина Тихого океану, в якій течії рухаються проти годинникової стрілки. Це з ефектом Кориолиса.

42. Урагани часто утворюються на південь від Мексики з червня до грудня. Тайфуни утворюються над північно-західною частиною Тихого океану, впливаючи на Південно-Східну Азію з травня до грудня. Тропічні циклони утворюються у південній частині моря і завдають шкоди дрібнішим острівним державам.

43. Найсильнішим тайфуном, коли-небудь зареєстрованим, був Наконечник тайфуну 1979, який обрушився на південну частину Японії. Він досяг максимальної швидкості вітру 305 км/год та діаметру вітру 2280 км.

44. Тихоокеанська крапля – це район від Нижньої Каліфорнії до Аляски, який у період з 2014 по 2016 рік зазнав сильної хвилі морської спеки. Це призвело до зростання токсичних водоростей, що вбивають риб та морських птахів. Вчені також спостерігали знебарвлення коралів.

45. Океани поглинають CO2, що робить воду кислішою. Кислотність збільшилась на 30% за останні 200 років. Це ускладнює виготовлення раковин для молюсків та коралів, які залежать від карбонату кальцію.

Морське життя у Тихому океані

46. ​​Гігантський кальмар може зрости до 13 м або 43 фути, що робить його одним з найбільших безхребетних. Це також одне з найбільш невловимих створінь глибин. У 2004 році його нарешті сфотографували у дикій природі біля узбережжя Токіо.

47. Тихоокеанський білобокий дельфін має сіру спину і білу пляму, що тягнеться від шиї до живота. Дорослі особини можуть важити до 440 фунтів і зростати до 8,2 фути. Їх природне місце існування – північна частина Тихого океану.

48. Населення пінгвінів Гумбольдта поширена вздовж тихоокеанських узбереж Чилі та Перу. Гніздяться на островах та скелястих прибережних ділянках. Дорослі особини можуть зрости до 70 см та важити майже 6 кг. В основному вони харчуються косяками риб, але деякі можуть також споживати молюсків та ракоподібних.

49. Дюгонь – морський ссавець, що дуже нагадує ламантинів. Харчується угрупованнями морських водоростей вздовж теплих прибережних територій. Цей вид, що зникає, в основному зустрічається в Індо-західній частині Тихого океану.

50. Морський лев Стеллер живе у північній частині моря від Росії до Аляски. Ці земноводні харчуються рибами та головоногими молюсками. Вони збираються на пляжах ізольованих островів, щоб уникнути хижаків, розмножуватися та вирощувати цуценят.

Вам також може сподобатися

Застосування інфра- та ультразвуків у техніці 

Нижче наведено кілька прикладів застосування цих технологій: Інфрачервоні датчики Інфрачервоні датчики використовуються для безконтактного вимірювання температури, виявлення руху та взаємодії з об’єктами на основі їх теплового випромінювання, в системах безпеки,…
Відкрити

Міягі: країна історії самураїв

Сендай, столиця префектури Міягі і найбільше місто в Тохоку, був заснований легендарним самураєм Дате Масамуне більше 400 років тому. Він відомий насамперед своєю жорстокістю, а також любимо за його почуття…
Відкрити

10 природних чудес Австралії

Австралія сповнена приголомшливих пейзажів та природних чудес, які ідеально підходять для пригод на природі. Звичайно, найвідоміший – це Великий Бар’єрний риф, але тут є ще й драматичні гірські хребти, рожеві…
Відкрити