Цікаві факти про землетруси

Цікаві факти про землетруси

Землетруси лякали людей ще в доісторичні часи. Навіть більше, ніж вулкани, тому що ніколи не знаєш, де і коли може статися землетрус. Крім шкоди, який вони можуть заподіяти, є багато інших не менш цікавих речей, які ми можемо дізнатися про землетруси. Є маса цікавих фактів про землетруси, про які люди можуть не знати!

Наприклад, не всі землетрусу погані. Справді, чи знаєте ви, що землетруси змушують землю підніматися вище? Розпушування і збовтування грунту, що дозволяє рівномірно переносити поживні речовини і мінерали, ці дії призводять до дуже родючому типу грунту. Випадково землетрусу сприяють процвітанню рослин.

Землетруси також дозволяють вченим більше дізнатися про структуру Землі, спостерігаючи за поведінкою сейсмічних хвиль. Один з поширених методів пошуку нафти – це підірвати певні місця перед вивченням результатів сейсміки. При землетрусах вам не потрібна власна вибухівка. Земля відкривається сама по собі. Хіба це не чудово?

Крім того, не всі землетрусу смертельні. Фактично, щорічно відбуваються мільйони землетрусів, і більшість з них занадто слабкі, щоб їх можна було зареєструвати. Фактично, NEIC, або Національний центр інформації про землетруси, тільки 100 або близько того із загального числа, що відбувається щороку, здатні завдати реальної шкоди. Дізнайтеся більше про цю дивовижну геофізичної явище з цих 40 фактів про землетруси.

Струсу і розриви грунту є найбільш частими наслідками землетрусу.

Те, наскільки сильний струс стане, залежить від сили землетрусу, а також від відстані до епіцентру. Інші фактори включають місцеву географію і геологію, які можуть як збільшити, так і зменшити потужність землетрусу.

Однак розриви, як правило, йдуть за розломом, за яким відбувається землетрус, зазвичай пробиваючи землю принаймні на кілька метрів. Розриви землі можуть виявитися особливо руйнівними, особливо коли вони пошкоджують не тільки дороги, мости і будинки, але також греблі і навіть атомні електростанції.

Розрідження також може статися під час землетрусу.

Це трапляється, коли будівля стоїть на піщаному або пухкому грунті або грунті, який також має багато грунтових вод. Приклади включають піщаний грунт або грунт, а також рекультивовані землі біля моря або інших водойм. Коли відбувається землетрус, тряска змушує тверді частинки в землі відштовхуватися один від одного.

Потім вода заповнює простір між ними, перетворюючи землю в рідкий розчин, який просто не може підтримувати будівлю. В результаті будівлі буквально провалюються в землю. Це призвело до того, що багато країн зажадали, щоб будівлі стояли на фундаменті з твердих порід, щоб запобігти розрідження.

Землетруси також можуть викликати пожежі і зсуви.

Струс може пошкодити електричні лінії, що може привести не тільки до поразки людей електричним струмом. але також можуть викликати загоряння легкозаймистих матеріалів в будинках і офісах. До них відносяться, серед іншого, штори, килими, оббивка, одяг і папір.

Витоку в газових трубопроводах особливо небезпечні: для займання потрібно всього одна іскра. Велика концентрація витоку газу може навіть більше, ніж просто викликати пожежу, але і повністю вибухнути. Струс землі під час землетрусу також може дестабілізувати схили пагорбів і гір. Це призводить до зсувів, велика частина, якщо не весь схил, буквально падає на те, що лежить внизу.

Цілі громади можуть виявитися похованими під зсувом, викликаним землетрусом. Це спонукало уряди і приватні організації попередити людей, щоб вони трималися подалі від крутих і похилих ділянок під час і після землетрусу, щоб не потрапити під обвал.

Цунамі – одне з найбільш смертоносних наслідків землетрусу.

Цунамі трапляються, коли під водою відбувається сильний землетрус, будь то глибока або дрібна вода. Землетрус викликає швидкий рух великих обсягів води, точно так же, як тряска в ванні змушує воду шмагати всередині. На великій глибині рух хвиль не проявляється, є випадки, коли люди в море не помічають рухомих під ними цунамі. Вони усвідомлюють цей факт тільки після того, як повернуться додому і виявлять, що берега спустошені цунамі. Цунамі також можуть поширюватися дуже далеко, при цьому землетрусу біля узбережжя Америки можуть завдати шкоди навіть таким далеким країнам, як Японія.

Землетрус Шеньсі 1556 рік залишається найбільш смертоносним в історії людства.

Китайські записи оцінюють кількість смертей в 830 000 чоловік і охоплюють територію шириною 840 км. Крім провінції Шеньсі, від землетрусу постраждали ще 9 провінцій: Аньхой, Ганьсу, Хебей, Хенань, Хубей, Хунань, Цзянсу, Шаньдун і Шаньсі.

Тільки в провінції Шеньсі були повністю зруйновані міста Хуаінь і Вейнань. А в деяких місцях тріщини розкрилися на глибину до 20 метрів, з широко поширеними зсувами. Навіть такі далекі міста, як Ченду, Пекін і Шанхай, постраждали від землетрусу. Це призвело до того, що китайські історики назвали це Великим землетрусом Чжу Хоуцун в честь правлячого в той час імператора династії Мін.

Землетрус в Таншане 1976 року вважається найбільш смертоносним землетрусом 20 століття.

Він убив приблизно 242 000 чоловік і зруйнував приблизно 85% будинків в місті Таншань. Це також викликало масштабні повені на вугільних шахтах Таншаня, та вугільної промисловості міста потрібен був цілий рік для відновлення. Землетрус також пошкодив залізниці, що зв’язують Таншань з іншою частиною Китаю, зокрема з містами Пекін і Тяньцзінь. Це ще більше ускладнило доставку допомоги в місто після катастрофи.

Чилійський землетрус 1960 рік залишається найсильнішим землетрусом з коли-небудь зареєстрованих.

Те, що відбулося 22 травня 1960, воно досягло магнітуди 9,5. Для порівняння: землетрус в Індійському океані 2004 року досягла магнітуди всього 9,3 бала. Землетрус також викликало серію цунамі, яка торкнулася не тільки чилійське узбережжі, а й Гаваї, Нову Зеландію, Нову Гвінею, Філіппіни і Японію. Приблизно 6000 чоловік загинули від землетрусу і цунамі, завдавши збитків на суму до 800 мільйонів доларів.

Афтершоки, як правило, йдуть за землетрусами.

Поговоримо про тривожні прикладах фактів землетрусів. Афтершоки виникають в результаті адаптації грунту до геологічних змін, викликаним попереднім землетрусом. Небезпека полягає в тому, наскільки непередбаченими стають підземні поштовхи, і неможливо сказати, скільки афтершоків відбудеться, коли вони завдадуть удар і наскільки потужними вони можуть стати. Це тільки погіршується, коли попереднє землетрус вже зашкодило існуючу інфраструктуру. Ослаблені таким чином, вони можуть не витримати сили афтершоків.

Перед землетрусом іноді трапляються форшоки

За оцінками вчених, вони відбуваються в 40% землетрусів з магнітудою менше 7 і в 70% землетрусів з магнітудою понад 7. Проте, оскільки не всі землетрусу мають форшоки, вчені не вважають форшоки надійними при прогнозуванні того, коли і наскільки сильні відбудеться землетрус. Наприклад, землетрус 2004 року в Індійському океані не мало провісників.

Вулкани також викликають власні землетрусу.

Магма, що рухається вгору з-під Землі на поверхню, змушує здригатися навколишнє землю. Надзвичайна висока температура магми також існує як фактор, оскільки географія змінюється у відповідь на високу температуру. Однак навіть без виверження вулканічні землетруси можуть відбуватися, оскільки магма, що рухається під землею, як і раніше впливає на навколишнє породу. Вулканологи стежать за цими землетрусами, так як будь-які зміни їх кількості і сили можуть служити попередженням про виверження вулкана.

Людська діяльність викликала землетрус в Оклахомі у 2011 році.

Дивний, але вірний приклад фактів землетрусу. Зокрема, стічні води нафтової промисловості, закачані в підземні накопичувальні свердловини, викликали тріщину в розломі Вільцетта. Тріщина привела до землетрусу магнітудою 5,5 з попереднім форшоков магнітудою 4 бали. Тільки дві людини постраждали в результаті землетрусу і не загинули. Однак 14 будинків в Празі, штат Оклахома, постраждали різного ступеня тяжкості, як і Університет Святого Григорія в Шоні.

Сейсмометри і сейсмографи складають основні сейсмологічні інструменти.

Цікаві факти про землетруси

Сейсмометри вимірюють коливання Землі і потім передають їх сейсмологам для вивчення. Зазвичай вони їх не записують, але коли це відбувається, їх називають сейсмографами, а не сейсмометрами. Однак в обох випадках сейсмологи ховають їх під землею, щоб захистити їх від поверхневих вібрацій, які можуть поставити під загрозу їх дані.

Деякі тварини мають здатність виявляти землетруси.

Проте, статистика і наукові дослідження показують, що тварини не можуть передбачити їх в довгостроковій перспективі, наприклад, на місяці або тижні вперед. Тварини просто вловлюють вібрації Землі, які людям не вистачає чутливості, і реагують на них інстинктивно. Ще один дивний, але вірний приклад фактів землетрусу.

Сейсмологам зазвичай складно передбачити, коли станеться землетрус.

Вони пробували ще в 1970-х роках, але все використані методи завжди закінчувалися невдачею. Це змусило деяких сейсмологів заявити про неможливість передбачення землетрусів. Інші не згодні і замість цього стверджують, що нинішнє розуміння землетрусів залишається неповним.

У деяких будівлях використовуються ваги, щоб обмежити можливі пошкодження від землетрусу.

Високі і легкі будівлі оснащені мобільними вантажами, котрі спиралися б на пружини, які регулюються при розгойдуванні будівлі. Це зберігає стійкість будівлі не тільки від струсів від землетрусу, але і від вітру. Зокрема, вони врівноважують навантаження від надмірних рухів і не дають їм перерости.

В інших будівлях для захисту від землетрусу використовуються резервуари для зливу.

Зазвичай заповнені водою резервуари зазвичай знаходяться поруч з дахом будівлі або на ній, а рух рідини всередині врівноважує будь-яке коливання, викликане землетрусом. Проте, вони вимагають великої кількості рідини, щоб залишатися ефективними, зазвичай близько 5% від загальної ваги будівлі. Якщо вода становить рідина в резервуарі, вони також служать резервом на випадок надзвичайної ситуації, наприклад, на випадок пожежі.

Інші будівлі просто зміцнюють свої конструкції, щоб захистити себе від землетрусу.

Найбільш поширене армування полягає в додаванні сталевих каркасів по зовнішній стороні нижніх поверхів будівлі. В якості альтернативи армування може приймати форму огорожі нижніх поверхів будівлі додатковими стінами з залізобетону.

Вони допомагають будівлі протистояти силі землетрусу. Інші підкріплення включають жорстке скріплення сусідніх будівель разом, щоб одне з них не впало на інші і не запустило ефект доміно при руйнуванні будівель.

Федеральне агентство з надзвичайних ситуацій США (FEMA) закликає громадян внести свій вклад в підготовку до землетрусу.

До них відносяться рекомендації громадянам запасатися запасами продовольства і води, а також ліків на випадок надзвичайної ситуації. Останнє стає особливо важливим для людей, у яких є певні ліки, що відпускаються за рецептом, так як отримати їх після землетрусу може бути складно, а то й неможливо.

Люди з дітьми також повинні мати підготовлені і чітко визначені плани дій після землетрусу, щоб обмежити шок, з яким діти зіткнуться після землетрусу. FEMA також закликає громадян по можливості мати аварійні джерела живлення, як у випадку з лікарнями та іншими важливими службами. Вони також повинні знати, як перекрити подачу газу в свої будинки, щоб звести до мінімуму витоку газу і пов’язані з ними небезпеки.

Землетруси також відбуваються на Місяці.

І Аполлон, і безпілотні місії на Місяць виявили та зареєстрували сотні землетрусів на Місяці. Зазвичай вони мають зоряну величину менше 5,5, і вчені вважають, що вони викликані приливними напруженнями, викликаними взаємодією між Землею і гравітацією Місяця. Вчені також використовували їх, щоб дізнатися більше про внутрішніх шарах Місяця. Поговоріть про астрономічні прикладах фактів землетрусів.

Колись на Марсі були власні землетрусу.

Про це свідчать дані, зокрема, магнітна смуга над південною півкулею Марса. На Землі такі явища виникають в результаті розщеплення і розтікання тонкої кори, але на Марсі залишається неясним, чи залишиться ситуація змінилася. По крайней мере, на Марсі колись були діючі вулкани, найбільший з яких, Олімп Монс, був розміром з Францію. Однак сьогодні Марс виглядає мертвим тектонічно, і вчені вважають, що якщо маршові землетрусу все ж трапляються, то вони трапляються тільки раз на мільйон років.

Вам також може сподобатися

Факти про мед

Полийте їм тости або додайте трохи в чай ​​- коли справа доходить до підсолоджувачів. Бджоли роблять мед як джерело їжі, щоб пережити зиму, і навіть перші люди отримували свою частку…
Відкрити

Цікаві факти про Тихий океан

Тихий океан Найбільший океан на Землі наповнений таємницями, але також зазнає великих тисків, таких як зміна клімату, забруднення пластиком та надмірний вилов. Тихий океан – найбільший і найглибший океан на…
Відкрити

40 цікавих фактів про хімію, які повинен знати кожен

Хімія – це життя. Неважливо, чи вмієте ви перераховувати таблицю Менделєєва по атомній вазі або очікували отримати список про Райана Гослінга і Рейчел Макадамс в «Записній книжці», є ще багато…
Відкрити

Екологічні та алкоголічні проблеми Америки

Від зерна до скла, усі аспекти пивоваріння та доставки пива на ринок обтяжені проблемами навколишнього середовища, причому споживання води та енергії є двома основними аспектами природних ресурсів. Викиди вуглецю в…
Відкрити