8 шокуючих статистичних даних про забруднення пластиком

8 шокуючих статистичних даних про забруднення пластиком

Пластик став повсюдним у нашому повсякденному житті завдяки своїй зручності та низькій ціні. Але він має свою ціну. Наше неправильне поводження з цим матеріалом зробило його однією з найбільших екологічних проблем нашого життя. Мільйони тонн пластикових відходів викидаються щороку, більшість з яких потрапляє в океани, завдаючи шкоди дикій природі та екосистемам. При цьому 91% усього пластику, який коли-небудь вироблявся, не переробляється. Читайте далі, щоб дізнатися більше шокуючої статистики про забруднення пластиком і про те, чому так важливо вжити заходів для скорочення глобального споживання та виробництва пластику, поки не стало занадто пізно, щоб відвернути шкоду.

Дані про забруднення пластиком:

Світ виробляє 300 мільйонів тонн пластикових відходів на рік

8 шокуючих статистичних даних про забруднення пластиком

Перший комерційно доступний виріб із пластику з’явився у 1907 році, але масове виробництво розпочалося лише у 1952 році. Відтоді щорічне виробництво пластику зросло майже у 200 разів, і сьогодні ми виробляємо стільки пластику, що становить дві третини загальної маси людства. Наше бездумне використання та споживання пластику призвело до того, що світ щороку виробляє близько 300 мільйонів тонн пластикових відходів, 60% з яких потрапляють у навколишнє середовище або на звалища.

США виробляють 42 мільйони метричних тонн пластику щороку, що є найвищим показником у світі

Згідно зі звітом Конгресу США за 2021 рік, найбільшим забруднювачем довкілля пластиком у світі є не хто інший, як США. Країна, яка вже є одним зі світових лідерів з викидів парникових газів, щороку виробляє близько 42 мільйонів метричних тонн пластикових відходів, що становить 130 кг (287 фунтів) на людину. Для порівняння, США виробляють майже вдвічі більше, ніж Китай, і більше, ніж усі країни Європейського Союзу разом узяті. За оцінками, 1,13-2,24 мільйона метричних тонн цих відходів щороку потрапляють в океани та навколишнє середовище.

Понад 8 мільйонів тонн пластику потрапляє в океани щороку

8 шокуючих статистичних даних про забруднення пластиком

Коли пластикові відходи вивозять на звалища або безвідповідально викидають, значна їх кількість потрапляє в природне середовище, і щонайменше вісім мільйонів тонн пластику потрапляє в океанські води щороку. За оцінками, приблизно 40% поверхні океану вкрито пластиковим сміттям, і якщо наше споживання пластику та поведінка не зміниться, вчені попереджають, що вже у 2030 році в океані буде більше пластику, ніж риби.

Забруднення океану пластиком зросте до 29 мільйонів тонн до 2040 року

Як уже згадувалося, близько 11 мільйонів метричних тонн (або вісім мільйонів тонн) пластикових відходів і забруднень потрапляє у світовий океан щороку, що має згубний вплив на морську дику природу та здоров’я екосистем – тварини можуть проковтнути пластик, заплутатися в ньому, а пластикове сміття збільшує ризик появи інвазивних видів – і це лише деякі з них. У звіті за 2020 рік зазначено, що якщо не вжити жодних заходів, забруднення пластиком зросте до 29 мільйонів метричних тонн на рік менш ніж за 20 років. Але вчені в тому ж звіті стверджують, що можна скоротити 80% цього забруднення: зменшити зростання виробництва первинного пластику, вдосконалити системи збору відходів та інвестувати в переробку пластику, придатного для вторинної переробки.

100 000 тварин гинуть від заплутування в пластику щороку 

Окрім сміття, що складається з пластикових пляшок, контейнерів і навіть масок для обличчя, щороку в океан потрапляє від 500 000 до мільйона тонн рибальського спорядження-привидів – загублених, покинутих або викинутих рибалками знарядь лову, що залишилися після них. Ці знаряддя або скидаються з рибальських човнів, або змиваються з кораблів і берегової лінії. В результаті щонайменше 100 000 морських тварин гинуть, заплутуючись у рибальському смітті, від задухи або потрапляючи в пастки під час подорожей за їжею, і помирають від голоду.

Людина щотижня поглинає 5 грамів пластику

Багато морських тварин випадково ковтають пластикові відходи або мікропластик, в якому велике пластикове сміття розпадається на менші пластикові частинки, невидимі для людського ока. Оскільки цей пластик рухається вгору по харчовому ланцюгу, неминуче, що люди в кінцевому підсумку будуть споживати пластик. Згідно з інфографікою Reuters за 2019 рік, щотижня людина поглинає близько п’яти грамів пластику – ложку, яка важить приблизно стільки ж, скільки кришечка від пляшки, і еквівалентна приблизно половині миски з рисом. Разом за рік кількість пластику, яку ми споживаємо, дорівнює повній обідній тарілці. За 10 років ми з’їли б п’ять кілограмів пластику, а за все життя – 44 кілограми пластику.

До 2030 року пластмаси спричинятимуть більше викидів парникових газів у США, ніж вугілля

Забруднення пластиком – це не просто відходи, які викидаються і залишаються гнити в навколишньому середовищі, його виробництво також сприяє забрудненню повітря та глобальному потеплінню. У Сполучених Штатах виробництво пластику наразі відповідальне за 232 мільйони метричних тонн парникових газів щороку, що еквівалентно 116,5 гігават вугільних електростанцій. Але до 2030 року, згідно зі звітом за 2021 рік, виробництво випередить вугільні електростанції в країні. Більше того, для виробництва пластикової упаковки для харчових продуктів і пляшок для напоїв газ потрібно видобувати з-під землі, транспортувати та переробляти промисловим способом, що призводить до викидів мільйонів тонн парникових газів, зокрема метану, який вважається у 25 разів потужнішим за вуглекислий газ.

COVID-19 додав 25 900 тонн пластикового забруднення в океан

Щоб зменшити поширення COVID-19, одноразові хірургічні маски для обличчя, засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) та пластикові пляшки з дезінфікуючими засобами стали необхідними щоденними потребами. Локдауни та заходи безпеки також сприяли збільшенню використання упаковки для їжі на винос. Але таке значне зростання споживання пластику призвело до того, що з початку пандемії у 193 країнах світу утворилося приблизно 8,4 мільйона тонн пластикових відходів, 25 900 тонн з яких – що еквівалентно більш ніж 2 000 двоповерхових автобусів – потрапили в океан, згідно з останніми дослідженнями.

Вам також може сподобатися

Екологічні проблеми Африки

АФРИКА ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ. Ще сто років тому Африку уявляли материком незайманої природи. Проте вже й тоді природа була значно змінена господарською діяльністю людини. На початку ж ХХІ ст. екологічні проблеми,…
Відкрити

Цікаві факти про Мерилін Монро

Хоча Мерилін Монро народилася в на початку минулого століття, вона до цих пір залишається найстійкішим секс-символом в США і в усьому світі. Красива фігура Мерилін в формі пісочного годинника, ласкавий…
Відкрити

Найгірші в’язниці в світі

Сама думка про те, щоб потрапити в яку-небудь в’язницю, уже жахає. Цього має бути достатньо, щоб утримати вас від того, щоб коли-небудь ступити не по тій стороні дороги, коли справа…
Відкрити

Міягі: країна історії самураїв

Сендай, столиця префектури Міягі і найбільше місто в Тохоку, був заснований легендарним самураєм Дате Масамуне більше 400 років тому. Він відомий насамперед своєю жорстокістю, а також любимо за його почуття…
Відкрити