Дивовижна природна здравниця, Мертве море є воістину унікальним місцем, аналогів якому на Землі просто немає. В ньому дійсно так легко плавати, як про це кажуть, так як з-за екстремальної солоності вода в ньому відрізняється високою щільністю, і пірнати в ній важко. Правда, після купання в Мертвому морі вкрай бажано відразу прийняти душ, щоб осідає на шкірі сіль не роз’їдала шкіру, але це вже деталі. Загалом, якщо у вас є шанс побувати на його берегах і скупатися в його водах — не втрачайте його.
Мертве море – одне з найсолоніших водойм у світі.
В даний час він займає сьоме місце, приблизно 337 грамів солі на кожен кілограм води в морі. Це фактично робить Мертве море приблизно в 10 разів солоніше за океан і дає йому щільність 1,24 кілограма на кожен літр. Ця щільність означає, що людям і тваринам навіть не потрібно докладати жодних зусиль, під час плавання в Мертвому морі. Вони просто будуть плавати за замовчуванням від того, наскільки густа сіль робить воду.

Раніше це була частина Середземного моря.
Хоча воно вже утворилося як озеро, але раніше було частиною Середземного моря. Все це завдяки руху африканських та арабських тектонічних плит, який створило дивовижне Мертве море 3 мільйони років тому. Землі, що оточують озеро з морською водою, – це Ізраїль, Йорданія та Західний берег.
Кількість солі у воді змінюється залежно від глибини.
Верхні 35 метрів моря насправді мають рівень солоності 30%, який постійно зростає, чим глибше стає вода. На найнижчих рівнях Мертвого моря вода стає повністю насиченою сіллю. Настільки, що він фактично кристалізується на морському дні, утворюючи листи та блоки солі поверх скелі.
Мертве море поділяється на дві частини: Північний та Південний.
Грабен Мертвого моря, подовжений блок розлому, складається з двох басейнів. Північний басейн є основною частиною озера, де збираються туристи, і має глибину 300 метрів. Тим часом Південний басейн «утворився під час першого етапу формування розлому Мертвого моря».
Мертве море продовжує скорочуватися і сьогодні.
Карта Springer Nature показує, як Північний басейн зменшується, а колишній що не існує Південний басейн збільшується в розмірах. ВВС повідомляло, що рівень поверхні Мертвого моря “тривожно скорочується … опускаючись більше метра на рік”. Старший директор Міністерства охорони навколишнього середовища Ізраїлю Галіт Коен вважає, що це геополітична проблема.
Географія навколо нього стає все більш небезпечною.
В середньому Мертве море щорічно втрачає один метр води, що впливає на географію моря. Зокрема, по західній береговій лінії відкрилися поглиблення після того, як прісна вода у водному ґрунті заповнила простори, колись заповнені Мертвим морем. Прісна вода розчиняє відкладення солі в землі, залишаючи нестабільні відкриті простори, за якими потім руйнуються в поглиблення.
Мертве море має кілька назв.
Євреї мають багато назв моря, таких як Море солі, Море Араба та Східне море. Тим не менш, вони також дали корінь для сучасної назви моря – «Море смерті» у творах прози. Зрештою це змусило арабів почати називати його сучасною назвою, але вони також мали власні назви для моря. Одне з них включає Зоарське море, після занедбаного міста, яке колись стояло на його березі в давнину.
В околицях мертвого моря суворий клімат.

Мертве море та його навколишні землі зазвичай мають чисте небо, низьку вологість і мало опадів протягом усього року. Насправді, в середньому випадає лише 2 дюйми опадів, тоді як середня температура ніколи не опускається нижче 32 ° C влітку. Однак взимку температура все-таки падає до мінімум 20 ° C. Низька висота регіону також створює густішу атмосферу, що фактично зменшує кількість ультрафіолетового випромінювання, що досягає землі. Він також забезпечує більший відсоток кисню – до 5%, що більше, ніж звичайний середній вміст кисню в атмосфері.
У Мертвому морі можна виявити високу концентрацію хлориду та броміду.
Велика кількість корисних мінералів у його водах зробило найкращим курортом природи Мертвого моря. Хоча озеро містить 32% сольових мінералів, з 26 корисних мінералів у його водах можна виявити високу концентрацію електролітів, таких як хлорид і бромід. Хлорид підтримує баланс клітин в організмі, тоді як бромід є природним заспокійливим засобом.
Іноді життя може розвиватися в Мертвому морі.
Зазвичай кількість солі в Мертвому морі означає, що в її водах не може вижити жодне життя, не лише рослини чи тварини, але навіть бактерії. У рідкісні періоди, коли в регіоні випадають сильні опади, рівень морської солі може опуститися нижче 30%. Це дозволяє жити в морі. Наприклад, волога зима 1980 р. Дозволила червоним водоростям цвісти у водах Мертвого моря. Настільки, що вони фактично перетворили все море на червоне з великої кількості присутніх водоростей. Однак такі моменти зазвичай тривають недовго, тому що вода в ній випаровується і рівень солі знову підвищується. І коли вони піднімаються, все життя, якому вдалося ненадовго процвітати в Мертвому морі, вмирає.
Хоча життя процвітає на землях, що оточують Мертве море.
Незважаючи на суворі умови пустелі, на землях, що оточують Мертве море, живе багато різних видів тварин. Серед поширених визначних пам’яток – лисиці, гіракси, козероги, шакали, кролики та навіть леопарди. Сотні видів птахів також мешкають в околицях, і все це спонукало Йорданію та Ізраїль створити заповідники навколо Мертвого моря.
Мертве море фігурує в кількох біблійних подіях.
Ще до того, як ізраїльтяни покинули Єгипет у Виході, Біблія записувала людей, що живуть у печерах навколо Мертвого моря. Єрихон також лежить на північний захід від Мертвого моря, тоді як сумно відомі міста Содом і Гоморра традиційно стояли на його південно -східних берегах. Тим часом ізраїльському царю Саулу якось вдалося уникнути потрапляння у полон своїх ворогів, сховавшись у сусідньому оазисі Ейн edеді.
Це залишалося важливим у греко-римські часи.
Кораблі регулярно перетинали її води в греко-римські часи, а Мертве море утворювало перехрестя торгових шляхів по всьому регіону. Сіль складала основний товар, яким торгували навколо моря, разом із сільськогосподарськими товарами з ферм уздовж річки Йордан.
Ірод Великий з Юдеї побудував багато палаців на західному узбережжі Мертвого моря разом з кількома фортецями. Один з них, Масада, навіть увійшов в історію як місце, де єврейські ревнителі виступили останній раз під час Великого єврейського повстання 1 століття нашої ери. Захоплені римською армією, ревнителі обрали масове самогубство перед поразкою.
Клеопатра VII купалася в Мертвому морі.
Тому у Клеопатри VII були закохані римські полководці, тому вони не шкодували витрат на те, щоб вона залишалася на вершині моди та краси. Це включало поїздку до найприроднішого у світі курорту. Вона охоче подорожувала понад 400 миль, щоб просто відшаруватися, омитися та омолодитися у багатих мінералами водах і надзвичайно корисному чорному бруді. Деякі навіть кажуть, що через Марка Антонія вона забезпечила «ексклюзивні права на регіон Мертвого моря».
На початку 20 століття археологи виявили в цьому регіоні сувої Мертвого моря.
Пастухи -бедуїни знайшли перші сім сувоїв, що зберігалися в банках у Кумрані в 1946 році, і їхнє плем’я деякий час зберігалося. Врешті -решт вони продали їх торговцю старожитностями у Віфлеємі, що привернуло їх увагу академіків у 1947 р. Належні розкопки в Кумрані розпочалися у 1948 р. І тривали до 1956 р., Знайшовши додаткові реліквії у 11 різних печерах. Відкриття дванадцятої печери у 2017 році призвело до нових розкопок, які були припинені після того, як вони виявили печеру, розграбовану грабіжниками. Однак розкопки 2021 року виявили нові реліквії, включаючи могилу дитини 6000 років тому та навіть скарб монет.
Сувої Мертвого моря складають другі найстаріші біблійні рукописи в світі.
Насправді лише 40% текстів сувоїв Мертвого моря стали частиною Біблії, якою ми її знаємо. Ще 30% включають те, що історики називають апокрифічними текстами, такими як Книга Еноха, Книга ювілеїв, Книга Тобіта та Мудрість Сірах.
Сувої також містять чотири нові псалми, раніше невідомі біблістам. Інший зміст сувоїв включає наукові дослідження різних єврейських вчень. До них належать Правила громади, Коментар Авакума, Правило благословення та Сувій війни.
Походження сувоїв Мертвого моря залишається під питанням і донині.
Основна теорія відносить сувої Мертвого моря до ессеїв, єврейської секти, подібної до фарисеїв, яка бере свій початок у 2 столітті до нашої ери. Інша теорія відносить сувої до невідомої єврейської секти. Так чи інакше, прихильники обох теорій вважають, що вчені сховали сувої під час Великого єврейського повстання, щоб запобігти римлянам знищити їх.
Інша теорія, що сходить до єзуїтів у 1960 -х роках, приписує сувої першим християнам. Єврейські вчені оскаржують цю теорію, але археологи визнають, що така можливість існує. Зокрема, вони вказують на те, що на той час між юдаїзмом та християнством існувала невелика різниця. Насправді, римляни ставилися до євреїв та християн однаково, і багато ранніх християн починали себе як євреї. Не тільки Ісус та Його апостоли, але навіть святий Павло серед інших.
У Мертвому морі знайшли кишені прісної води.
Хоча біблійний пророк Єзекіїль конкретно не згадував, яка водойма, люди вважають, що цей прохід мав на увазі Мертве море. Там написано: «Ця вода тече до східного регіону, спускається в долину і входить у море. Коли вона досягає моря, її вода зцілюється ». Університет Бен-Гуріона в Негеві в Ізраїлі опублікував дослідження 2011 року, в якому прісноводні джерела та мікроорганізми були знайдені в Мертвому морі. Можливо, пророцтво незабаром здійсниться.
Найнижчі дороги світу проходять вздовж Мертвого моря.
Із ізраїльського шосе 90 проходить уздовж західного берега Мертвого моря. Вона починається далі на північ у Метулі, вздовж кордону з Ліваном, і проходить уздовж західного узбережжя Галілейського моря. Потім він проходить через долину Йордану, перш ніж пройти повз Мертве море, потім на південь до єгипетського кордону, складаючи загальну відстань 480 км. Існує також Йорданська магістраль 65, яка проходить паралельно східному берегу Мертвого моря. Він починається на південь, в Акабі на затоці Акаба, потім повз Мертве море і через річку Йордан, а потім закінчується в Ірбіді.
Навколо Мертвого моря процвітає туризм.

Тільки в Ізраїлі є 15 готелів на західному узбережжі Мертвого моря, найстаріші з яких сягають 1960-х років. У Йорданії є ще дев’ять готелів на східному узбережжі Мертвого моря разом із конференц -центром імені короля Хусейна бен Талала.
Оздоровчі туристи особливо стікаються до Мертвого моря.
Традиція сходить до глибокої давнини, коли люди відвідували Мертве море з метою лікування різних захворювань. Сьогодні хворі на псоріаз регулярно відвідують Мертве море і плавають у його солоних водах, щоб надати шкірі якесь полегшення. Пацієнти з риносинуситом також відвідують Мертве море для лікування та зрошення гнійних виділень з носової порожнини.
Ірод Великий побудував на його берегах курорт.
Національний парк Масада розташований на краю юдейської пустелі в Ізраїлі. Ми сьогодні знаємо, що об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО був фортецею, збудованою царем Іродом. Король любив зупинятися у зимовому палацовому комплексі, який мав побудовану громадську лазню в римському стилі під назвою кальдарій.
Чорна бруд дуже корисна для шкіри та тіла.
Хоча саме мінерали у водах значно полегшують артрит і заспокоюють біль у спині, грязь з Мертвого моря також дуже корисна! Цінителі догляду за шкірою не дивіться далі, ніж чорна бруд. Цей ексклюзив Мертвого моря може відлущити, детоксикувати та живити шкіру. Чорна грязь для обличчя також може допомогти звузити пори, лікувати прищі, зменшити домішки шкіри та покращити псоріаз. Найкраще, це безкоштовно!
Косметична компанія продає мило з чорної бруду.
Не дивно бачити туристів на березі, які розтирають чорний бруд по всьому тілу, адже місце для Мертвого моря – це все-таки безкоштовний природний спа-центр. Менш ніж за 150 доларів ви можете придбати чорне грязьове мило, шампунь з чорною брудом та обгортання для тіла з чорної бруду. Для людей, які ще не можуть подорожувати, KEDMA Cosmetics робить його доступним, щоб відчути повний досвід чорної бруду, не оплачуючи авіаквитки.
Витік нафти з-під Мертвого моря.
Це набуває форми асфальту, який застигає у воді з утворенням пухкої гальки або твердих блоків на морському дні. Видобуток цих родовищ асфальту сягає глибокої давнини, що змусило греків дати Мертвому мору назву озера Асфальтит.
Видобуток калію становить найбільшу промисловість Мертвого моря.
Вчені вперше виявили економічний потенціал багатих запасів хлориду калію в озері в 1911 р. Британський колоніальний уряд надав дозвіл на їх розробку в 1929 р., А комерційні операції розпочалися в 1931 р. Фактично, половина імпорту британського калію у Другій світовій війні надходила з Мертвого моря. площі. Після війни Ізраїль та Йорданія підтримували промисловість і навіть розширили її протягом 1950-х років.
І Ізраїль, і Йорданія керують іншими хімічними промисловостями на Мертвому морі.
Починаючи з 1950-х років, Ізраїль та Йорданія розширили свою діяльність, включивши збирання солі з Мертвого моря. Інші спільні врожаї мінералів включають бромід, тоді як Ізраїль також виробляє каустичну соду і навіть магній з Мертвого моря.
Палестинці намагаються отримати доступ до економічного потенціалу Мертвого моря.
Технічно Західний берег дає Палестині приблизно 40 км власної берегової лінії Мертвого моря. Однак ізраїльська окупація регіону дозволила ізраїльтянам відмовити палестинцям на заході в освоєнні своєї частини Мертвого моря. Зокрема, ізраїльська влада блокує дозволи на будівництво для розвитку туризму на Західному березі. Відсутність іноземних інвестицій, загалом, також блокує зусилля Палестини щодо їх розвитку.
Йорданія та Ізраїль погоджуються щодо необхідності збереження Мертвого моря.

Ще у 2009 році обидві країни погодилися підтримати план перекачування морської води з Червоного моря в Мертве море. Частина води буде опреснюватися по дорозі, забезпечуючи прісною водою іорданські та ізраїльські громади поблизу. Залишки солоної води потраплять у Мертве море і поповнюватимуть її. Екологи розкритикували план як незнання можливого впливу на довкілля на Мертве море. Натомість вони пропонують скоротити освоєння її берегів і натомість збільшити потік води в річці Йордан.
Марк Твен не любив озеро.
Автору “Пригод Тома Сойєра” особливо не сподобалася його подорож до Мертвого моря. У своїй книзі подорожей «Невинні за кордоном» він описав у 55-му розділі, як озеро виглядало нудним. Хоча Твен згадував фразу «сцена, яка пригнічує духи», щоб описати це місце, він все ж похвалив, як «вода дуже прозора.